poniedziałek, 31 października 2016

Wyniki rywalizacji

Kończy się październik. Jak dotąd wykonaliśmy 11 zadań i mamy na koncie 3101 punktów. W rankingu zespołów jesteśmy nadal na 17 miejscu. W listopadzie zabieramy się do pracy - tak jak ta pszczółka na zdjęciu.

piątek, 28 października 2016

Praca w ulu wre

Dorobek naszego zespołu - ciągle się zmienia
Najlepsi w ulu
Miodożercy - 17 lokata
Pracujące "robotnice"
Pracujący trutnie

Od czego zacząć!






czwartek, 27 października 2016

Pszczeli kodeks

Hura!!! Nasz kodeks został zaakceptowany - otrzymaliśmy 300 punktów.

Zmiany w ulu

Choć SZKOŁA, to pszczoła, która żądli to jakże wiele daje ona miodu
Dziś do naszego grona (roju) dołączyły trzy robotnice (koleżanki) oraz trzech trutni (kolegów). Tym sposobem nasz rój powiększył się, za co otrzymaliśmy extra 250 punktów. mamy nadzieję, że będą oni pomnażali nasz "punktowy plaster miodu". Obecnie mamy na koncie 2663 punkty i jesteśmy na 17 pozycji. Zachęcamy wszystkich do pracy w naszym ulu.

środa, 26 października 2016

Zachęcamy do lektury bloga


Na naszym blogu zamieszczamy materiały związane z programem i konkursem, w którym bierzemy udział. Wszystkie zdjęcia są naszego autorstwa, bądź naszych poprzedników. Będziemy zamieszczać też ciekawe informacje na temat pszczołowatych. zachęcamy do lektury.

Poszerzamy swoją wiedzę

Do zdobywania wiedzy na temat pszczołowatych wykorzystujemy materiały po poprzednikach. Są to gotowe scenariusze zajęć i zasoby wiedzy w postaci różnorodnych kart pracy. Wykorzystaliśmy je przy tworzeniu pszczelego kodeksu.

Pszczeli kodeks

Dziś na zajęciach stworzyliśmy własny pszczeli kodeks, czyli zbiór działań mających na celu stworzenie dogodnych warunków życia dla pszczołowatych. więcej na stronie konkursu.
Praca w grupach nad kodeksem

wtorek, 25 października 2016

Nasze wyniki

Do tej pory zdobyliśmy 2331 punktów. w rankingu zespołów zajmujemy 17 miejsce, ale nie to jest najważniejsze. Zdobywamy coraz więcej wiedzy na temat pożytecznych owadów. Dziś planujemy stworzyć pszczeli kodeks, czyli zbiór zasad i działań, które możemy sami wykonać. Ważne jest również to, ze przebudzili się nasi koledzy i ruszyli zdobywać punkty dla zespołu. W realizacji kodeksu pomoże nam  wcześniej zdobyte doświadczenie.

czwartek, 20 października 2016

Konkurs

Na dzień dzisiejszy zajmujemy w konkursie 13 miejsce z dorobkiem 2045 punktów. Pszczeli bohaterowie z drużyny Miodożerców, nie czas na jesienny wypoczynek. Zabieramy się do pracy, zbieramy punkty dla zespołu. W ulu (w zespole klasowym) liczy się praca zespołowa, szczególnie czekamy na przebudzenie się "trutni" (naszych kolegów).
Bierzcie przykład z tej pracowitej pszczółki.

Ogródek przy szkole

Wokół naszej szkoły mamy wiele zieleni i kwitnących roślin. to prawdziwy raj dla zapylaczy.

Wspomnienie lata


środa, 19 października 2016

Godni następcy

Dwa lata temu nasi starsi koledzy brali udział w programie "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Postaramy się być godnymi ich następcami. Na dowód zamieszczamy zdjęcie poprzedników. Obecnie to uczniowie gimnazjum.

Pyszny miodek

Lubimy różne gatunki miodu, ale większość opowiada się za miodem wielokwiatowym. Jak na miodożerców przystało zjadamy go bardzo dużo. Jest słodki, smaczny i zdrowy!!!

Gniazdo szerszenia

Na zdjęciu gniazdo szerszenia, które nasza pracownia biologiczna otrzymała od zaprzyjaźnionego pszczelarza.

Galeria


wtorek, 18 października 2016

Nasze wyniki konkursowe

Na dzień dzisiejszy nasz zespół "Miodożercy" zajmuje 10 miejsce. Zdobyliśmy dotąd 1826 punktów. Zachęcamy wszystkich do zabawy i zdobywania punktów dla zespołu. Na razie najwięcej zdobyły Weronika i Karolina.  Efekty naszej pracy na stronie konkursu.

Bartnictwo - jak to było dawniej?

W Nadleśnictwie Skrwilno, z którym współpracuje nasza szkoła odtworzono barcie, w których znalazły miejsce owady zapylające. To dawny sposób hodowli pszczół, polecamy je zobaczyć i posłuchać ciekawych opowiadań leśnika.
Wycieczka naszych kolegów i koleżanek do nadleśnictwa Skrwilno

Pszczołowate złapane przy pracy





Strona Akademii Przyjaciól Pszczól

 Zapraszamy wszystkich do śledzenia strony konkursowej akademii. dowiecie się na niej o naszych przedsięwzięciach oraz o naszej aktywności. Do wykonania, przed naszym zespołem wiele zadań. Na stronie programu znajduje się wiele informacji o życiu tych pożytecznych owadów. Zachęcamy do lektury.
Adres strony: http://app.pomagamypszczolom.pl
 

Budowa kwiatu - rola zapylaczy

Na zajęciach poznaliśmy budowę kwiatu. Na kartach pracy kolorowaliśmy i nazywaliśmy  jego poszczególne elementy. Wykonaliśmy też własne modele kwiatków oraz wykorzystaliśmy egzemplarze przyniesione przez pana. Proces zapylenia poznaliśmy oglądając filmik zamieszczony w materiałach dostępnych na stronie programu.

Nasza gazetka szkolna

Na szkolnym korytarzu umieściliśmy gazetkę, a na niej informację na temat pszczółek. Znajdują się tam instrukcje jak wykonać domek dla pszczołowatych oraz zasady prawidłowego postępowania każdego z nas, prowadzące do zwiększenia szans przeżycia tych pożytecznych owadów.
Nasza wystawa w całej krasie
Miodożercy - autorzy wystawy

środa, 12 października 2016

Akademie Przyjaciół Pszczół

o-wielkim-dniu-pszczolWe wrześniu 2016 roku klasa V Zespołu Szkól w Zbójnie przystąpiła do konkursu na najlepszą Akademię Przyjaciół Pszczół. Zespól nazwaliśmy - Miodożercy, ponieważ wszyscy uwielbiamy miodek. Poprzez zabawę poszerzymy swoją wiedzę na temat tych pożytecznych owadów.Nasza klasa liczy 15 miodożerców, a naszym opiekunem jest pan Marian Rutkowski.