środa, 14 grudnia 2016

Jutro zakończenie

Na dzień przed zakończeniem  zmagań konkursowych mamy 8959 punktów, zajmując cały czas 16 miejsce. Zabawa dobiega końca, ale my nie zapominamy o pszczołach. Będziemy dbać o nie, bogatsi o wiedzę, którą zdobyliśmy w trakcie.

wtorek, 13 grudnia 2016

Dwa dni do końca zabawy konkursowej

Na te chwile mamy 8561 punktów i zajmujemy 16 lokatę. Pozostało już niewiele czasu i szans aby rozwiązać kolejne zadania indywidualne. 
Pamiętajcie - łyżka miodu i do dzieła.

niedziela, 11 grudnia 2016

Pracowita niedziela

Zasoby punktowe powiększyły się do 8246 . Obecnie zajmujemy 14 pozycję
Do końca konkursu coraz bliżej, dlatego ponownie apelujemy do zmasowanego wysiłku
i wykrzesania z siebie resztek sił. Każdy zawodnik zjada łyżkę miodu i do pracy, niektórzy dwie bo wyraźnie brakuje im energii.

sobota, 10 grudnia 2016

Zbliżamy sie do finału

Pozostało jeszcze 5 dni do udziały w konkursie akademii. Obecnie mamy
 7994 punktów 
i zajmujemy 15 miejsce
W dalszym ciągu jesteśmy najlepsi w naszym województwie. Zachęcamy wszystkich do wykrzesania resztek sił i wykonania jeszcze kilku zadań. Pojawiło się zadanie dodatkowe, które polega na stworzeniu suprebohatera pszczelego. (warte 25 punktów)
Życzymy powodzenia.

piątek, 9 grudnia 2016

Artykuł w Gazecie Pomorskiej

Trwa walka w konkursie 

„Akademie Przyjaciół Pszczół”

Karolina Rokitnicka
Gazeta Pomorska
Uczniowie ze Zbójna zaangażowali się w ratowanie pszczół. Ba, póki co na pierwszym miejscu rankingu w Kujawsko-Pomorskim. Uczniowie ze Zbójna zaangażowali się w ratowanie pszczół. Ba, póki co na pierwszym miejscu rankingu w Kujawsko-Pomorski

wtorek, 6 grudnia 2016

List od RZP w Toruniu

pasiekaRegionalny Związek Pszczelarzy w Toruniu
 
Szanowni Miodożercy
Jest nam niezmiernie miło, iż młodzież z naszego województwa pracuje na
rzecz popularyzacji pszczelarstwa i osiąga w tym działaniu sukcesy.
Nasz Regionalny związek Pszczelarzy w Toruniu prowadzi pasiekę na
budynku Urzędu Marszałkowskiego. 
Jeżeli młodzież skupiona wokół tematyki
pszczół chciałaby by odwiedzić nas podczas prac wiosennych przy ulach to zapraszam.
Życzę wytrwałości w działaniach oraz owocnych efektów Waszej pracy.
Tadeusz Dussa prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Toruniu
tlf.501 180 974 www.rzp-torun.pl

sobota, 3 grudnia 2016

Zima w ulu



W odróżnieniu od wielu gatunków owadów żyjących samotnie pszczoły miodne na okres zimy nie zapadają w stan anabiozy (sen zimowy), ale żyją normalnym życiem, odżywiają się, aktywnie reagują na zmiany w otaczającym je środowisku. Z powodu chłodu jednak nie mogą wylatywać z gniazda i opróżniać jelita z kału, jak to robiły do tej pory. Dlatego natura obdarzyła je jak żadne inne stworzenia, zadziwiającą właściwością – zdolnością gromadzenia kału w jelicie przez bardzo długi okres. Jelito tylne pszczoły jest tak zbudowane, że w miarę wypełniania się nie przyswojonymi przez organizm resztkami pokarmu znacznie powiększa swoją objętość (5-7 razy) i może zmieścić ponad 400 mg kału, tj. prawie połowę tego, ile waży cała pszczoła. Nie ma to jednak żadnego ujemnego wpływu na jej stan fizjologiczny. Znajdujące się w jelicie gruczoły rektalne wytwarzają katalazę swoistą substancję, która zapobiega powstawaniu procesów gnilnych.

Natura obdarzyła pszczoły także inną bardzo cenną cechą przystosowawczą - zwolnioną przemianą materii. Zimą zużywają one niewielką ilość pokarmu. Zarówno miód, jak i pierzga zostały wcześniej przygotowane i doprowadzone do postaci łatwo przyswajalnej, tak, że ich przeróbka nie wymaga już wysiłku organizmu. Wszystko to pozwala pszczołom znosić długotrwałe surowe zimy z małymi stratami energii. W przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków zimowli, np. nieodpowiednia wielkość gniazda, zawilgocenie, niedostateczna wymiana powietrza oraz zbyt małe zapasy pokarmu, może to zmusić pszczoły do niepotrzebnego zużywania energii życiowej, a wtedy organizm pszczół wyczerpuje się i często z tego powodu, mogą stać się niezdolne do życia wiosną. Gdy tylko nastaną chłody jesienne, zwłaszcza nocą, pszczoły zaczynają skupiać się na powierzchni plastrów mniejszej niż dotychczas, a wraz ze spadkiem temperatury w ulu do 6-8°C zbierają się w kulistą masę. Żadna pojedyncza pszczoła nie jest zdolna do utrzymywania stałej temperatury ciała, w kłębie zimowym jednak wydzielają one tyle ciepła, ile potrzeba im do podtrzymywania życiowych funkcji. W gnieździe o tej porze nie ma już czerwiu, pszczoły obniżają temperaturę do około 20°C.

Pszczoły stykając się ze sobą, ogrzewają się wzajemnie. Wytwarzają ciepło dzięki poruszaniu się w kłębie. Stosunkowo mało intensywny ruch wystarcza, aby temperatura szybko się podniosła. Ciepło wytwarzane w głębi kłębu jest zatrzymywane przez jego część zewnętrzną (otoczkę). W zależności od temperatury zewnętrznej otoczka jest cieńsza lub grubsza (od 2-3 do 7-8 cm).

Odpowiednio zmienia się też wielkość kłębu. Im zimniej jest na zewnątrz, tym bardziej zwarty jest kłąb i mniej ciepła oddaje do otoczenia. Osłabia się w ten sposób szkodliwe działanie wahań temperatury. Zmniejszenie się objętości kłębu następuje w wyniku ścieśnienia się pszczół i przejścia wielu z nich z powierzchni plastrów do pustych komórek. Kiedy wzrasta temperatura kłąb rozluźnia się, co sprzyja wymianie gazowej.

Otoczka kłębu od dołu, skąd napływa zimne powietrze jest zawsze grubsza. W górnej części kłębu otoczka jest najcieńsza, ponieważ tędy jest wydalany dwutlenek węgla i para wodna.
Utrzymaniu ciepła w kłębie sprzyja jego kształt, który ustalił się w toku rozwoju ewolucyjnego. Gdyby pszczoły zebrały się na zimę nie w kulę, ale w inną bryłę, to doprowadziłoby do dużych strat ciepła, a co za tym idzie do nadmiernego zużycia pokarmu i wyczerpania pszczół. Kula w porównaniu z każdą inną figurą geometryczną o takiej samej masie ma mniejszą powierzchnię - powierzchnia stykania się jej ze środowiskiem zewnętrznym jest najmniejsza.
Na utrzymanie wewnątrz kłębu temperatury na określonym poziomie pozwala nie tylko grubość i zwartość jego otoczki, ale także mnóstwo komór powietrznych zarówno bezpośrednio między pszczołami, jak również między pszczołami, a ściankami komórek plastrów, w których one się znajdują.

W wyniku wielu badań ustalono, że dodatnią temperaturę pszczoły utrzymują tylko wewnątrz kłębu i na jego powierzchni. Temperatura zaś otaczającego ich środowiska pozostaje poza ich wpływem, nawet jeśli jest ujemna.

Naukowcy i praktycy doszli do identycznych wniosków - silne ścieśnienie gniazda pszczół na zimę nie jest konieczne. Potwierdza to również fakt, że pszczoły stosunkowo dobrze znoszą długie, surowe zimy w przestronnych nie ocieplonych gniazdach naturalnych (dziuple drzew) itp.

Chłodowi łatwiej przeciwstawiają się rodziny silne niż słabe.
Źródło: http://www.odr.pl
mgr inż. Antoni Zaleski

Rodzaje miodów



Miód akacjowy – (nektarowy, jasny)
Miód rzepakowy – (nektarowy, jasny)
Miód lipowy – (nektarowy, jasny)
Miód koniczynowy – (nektarowy, jasny)
Miód malinowy – (nektarowy, jasny)
Miód wielokwiatowy – (nektarowy, ciemny)
Miód gryczany – (nektarowy, ciemny)
Miód wrzosowy – (nektarowy, ciemny)
Miód z drzew iglastych – (spadziowy, jasny)
Miód z drzew liściastych – (spadziowy, jasny)
Miód mieszany – (mieszany, ciemny) 


Życzymy smacznego !!!

czwartek, 1 grudnia 2016

Liderzy w poszczególnych województwach

Ranking wojewódzkich liderów konkursu Akademie Przyjaciół Pszczół

• Dolnośląskie: „Gang Strzelińskich Pszczół” Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie
• Kujawsko-Pomorskie: „Miodożercy” Zespół Szkół w Zbójnie
• Lubelskie: „Apis” Niepubliczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi "RAZEM" w Chełmie
• Lubuskie: „Żarkusie” Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Żarkach Wielkich
• Łódzkie: „Radosne Pszczółki” Zespół szkolno-Gimnazjalny w Kodrębie
• Małopolskie: „Bojowe Pszczółki” Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Koszycach Małych
• Mazowieckie: „Miodowa Ekipa” Zespół Szkół Publicznych w Zaborowie
• Opolskie: „Bzzz…” Społeczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Mechnicy
• Podkarpackie: „Miodowe Ziomki” Zespół Szkół w Chotowej
• Pomorskie: „Api Saggi” Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łebnie
• Śląskie: „Eco Team” ZSO Tworków
• Świętokrzyskie: „Miodołaki” Szkoła Podstawowa im. 3 PP Legionów AK w Sorbinie
• Warmińsko-Mazurskie: „Krutyńskie Murarki” Szkoła Podstawowa w Krutyni
• Wielkopolskie: „Mega Pszczoły” Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Rakoniewicach
• Zachodniopomorskie: „Miodziki” Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie

Jeszcze dwa tygodnie konkursu i dlatego warto utrzymać pozycję lidera w naszym województwie.

Miodożercy do pracy!!!

środa, 30 listopada 2016

Zbliżamy sie do finału konkursu

Do końca zmagań konkursowych pozostało 15 dni. Wykonaliśmy wspólnie 27 zadań, zdobywając 7440 punktów, co aktualnie plasuje nas na 15 miejscu. (w konkursie startują 152 drużyny).
Obecnie za zdobywanie dodatkowych punktów odpowiedzialni są sami członkowie zespołu. Mogą to robić w trwającej jeszcze grywalizacji. 
W konkursie indywidualnym najlepszy wynik osiągnęła Karolina Dominiak - 478 punktów, o jeden punkt wyprzedzając Weronikę Szczutowską - 477 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Weronika Urbańska - 290 punktów. 
Zachęcamy wszystkich Miodożerców do wysiłku
i zbierania punktów dla drużyny.



 

Pszczeli taniec

Pszczeli taniec to ostatnie z zadań grupowych. Postanowiliśmy odtworzyć taniec pszczół w ulu. Występują w nim trzy postacie pszczół: królowa matka, robotnice i trutnie. Ten fakt określany jest wielopostaciowością. Każda z tych postaci ma swoją rolę do odegrania w roju pszczelim.





List otwarty do mieszkańców gminy

Kolejne zadanie konkursowe to list otwarty do społeczeństwa naszej gminy, który ma zachęcić do dbałości o pszczołowate. Przedstawiamy w nim argumenty za ochrona pszczół i innych owadów zapylających, zachęcamy do przystąpienia do akademii przyjaciół pszczół.




wtorek, 29 listopada 2016

Wyróżnieni

 Materiał ze strony konkursowej

Najlepsze relacje z zadania otwartego za październik-listopad!

Po raz kolejny wybraliśmy najlepsze relacje z zadania otwartego. Pod uwagę braliśmy prace zgłoszone od 16 października do 15 listopada. Zadanie było niezwykle trudne, ponieważ Xylo, Bombus i Ultra mieli do oceny ponad 120 świetnych prac! Głównymi kryteriami, którymi kierowali się nasi jurorzy były: zaangażowanie w realizację zadania, jakość relacji (opis oraz zdjęcia), merytoryka oraz poziom trudności zrealizowanego zadania otwartego.
Zestawy gadżetów dla uczniów oraz voucher dla nauczyciela, powędrują do zespołów:
Górowskie rezolutne trutnie
To właśnie min. za gazetkę ta nagroda
Miodożercy
Armia Królowej Pszczółek
Żarkusie
Radosne pszczółki
Przyjaciele pszczół
Grodziskie Smoki
Miodowe Ziomki
Bytomiodki
Krutyńskie Murarki
ZAPYLACZE Z SP3
Miodziki

Stajemy sie sławni

Na portalu Wloclawek.info.pl pojawił się artykuł o naszych zmaganiach konkursowych w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół . Potwierdza się informacja, ze jesteśmy najlepszym zespołem w województwie. Brawo Miodożercy.



Mali „miodożercy” w województwie kujawsko-pomorskim



Uczniowie walczą o pracownię przyrodniczą w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół”. Jeszcze do 15 grudnia uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego mogą zgłębiać tajniki pszczelego świata oraz walczyć o wyposażenie pracowni przyrodniczej. O tym, jak ważną rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły, wiedzą uczniowie z zespołu „Miodożercy” z Zespołu Szkół w Zbójnie.
Dzieci pod opieką pana Mariana Rutkowskiego biorą udział w IV edycji niezwykłego konkursu edukacyjnego „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie”, organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Dzięki interaktywnej formule programu młodzi uczestnicy z pasją odkrywają wyjątkowy świat pszczół i podejmują działania na rzecz ochrony środowiska. Dzięki wspólnej pracy uczniowie ze Zbójna zdobyli już ponad 4 500 punktów i są na pierwszym miejscu w województwie kujawsko-pomorskim! Cały czas uczniowie z klas IV-VI mogą pójść w ślady „Miodożerców” i dołączyć do grona  uczniów z całej Polski, którzy biorą udział w rywalizacji i walczą
o atrakcyjne nagrody dla siebie i szkoły. 

Organizator przygotował dla nich nowoczesną platformę edukacyjną, pełną interaktywnych zadań i scenariuszy lekcyjnych. Uczestnicy mogą sprawdzić swoje siły, wykonując pszczele misje oraz wykazując się umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi oraz dziennikarskimi.
Pan Marian Rutkowski, nauczyciel ze Zbójna oraz opiekun zespołu, opowiada o przebiegu rywalizacji w kujawsko-pomorskiej szkole: Z konkursem „Akademia przyjaciół pszczół” spotkałem się już dwa lata temu, wówczas do rywalizacji przystąpiłem z drużyną z klasy szóstej szkoły podstawowej w Zbójnie. W bieżącym roku jest to klasa piąta, nowo utworzonego Zespołu Szkół. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wydał nam się ciekawy i  inspirujący stąd ponowny nasz udział. Wiedza uczniów w tym zakresie jest szczątkowa, oparta głownie o wiadomości zdobyte na zajęciach przyrody i biologii. Dzięki wykorzystaniu materiałów dydaktycznych, dostępnych w ramach programu, można tę wiedzę znacząco poszerzyć.
W bieżącym roku szkolnym szczególnie zainteresowała mnie nowa forma rywalizacji
i zdobywania wiedzy o pszczołowatych. Uważam, że to strzał w dziesiątkę. Taki sposób zdobywania wiedzy przypadł do gustu również moim wychowankom. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do realizacji zadań na platformie konkursowej. Przystępność
i atrakcyjność zadań zachęca dzieci do rywalizacji, zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania swojej wiedzy, a przy okazji doskonali ich umiejętności w zakresie technologii informatycznej.
Do tej pory do zabawy przystąpiło 150 zespołów z całej Polski. Uczestnicy wcielają się
w rolę tytułowych pszczelich bohaterów, takich jak Kornutka Odkrywca czy Obrostka Ninja
i w formie nauki przez zabawę poznają ciekawy świat owadów pszczołowatych. Uczniowie wykonali łącznie ponad 7500 pszczelich zadań! Organizatorzy liczą, że wiedza
o pszczołowatych, którą dzieci zdobędą dzięki udziałowi w programie, zaowocuje
w przyszłości i realnie przełoży się na poprawę warunków życia tych pożytecznych owadów.
Najbardziej zdziwiło mnie, że dzięki pszczołom mamy kawę i bawełnę. Podczas zajęć na temat budowy kwiatu, procesu zapylania dowiedziałam się, że to właśnie im zawdzięczamy powstawanie owoców. Teraz już wiem, że trzeba chronić te owady dla wspólnego naszego dobra. – mówi Weronika z klasy 5, członek zespołu „Miodożercy”

Zespół „Miodożercy” składa się z 22 uczniów, którzy wspólnie pracują na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Uczniowie udekorowali korytarze swojej szkoły  gazetką
o pszczołowatych. W ramach jednego z zadań „Miodożercy” stworzyli swoje własne pszczele kodeksy. O kluczowej roli pszczół w naszym ekosystemie członkowie zespołu informują swoją szkolną społeczność. Nauczyciele, którzy zdecydują się na udział w konkursie wciąż mogą rejestrować swoje zespoły na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Po rejestracji otrzymają dostęp do atrakcyjnych materiałów edukacyjnych oraz pszczelich zadań konkursowych dla klasy. Natomiast dla uczniów klas 0-3 oraz szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych eksperci programu przygotowali scenariusze zajęć edukacyjnych. Pięć zwycięskich zespołów w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” poznamy 5 stycznia.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

niedziela, 27 listopada 2016

Pniemy się w górę

Najnowsze wyniki to 6598 punktów. Wykonaliśmy 25 zadań zespołowych i wiele indywidualnych. Aktualnie zajmujemy 15 miejsce, ale nie to jest najważniejsze. Jesteśmy też najlepszym zespołem województwa kujawsko-pomorskiego. Huraaaa!!!.


Miód nadaje sie do wszystkiego

Stworzyliśmy namiastkę książki kucharskiej, z wykorzystaniem miodu jako dodatku do potraw mięsnych, sałatek, ciast i napojów. Przepisy to wynik konsultacji z mamami i babciami. Życzymy smacznego.