wtorek, 29 listopada 2016

Stajemy sie sławni

Na portalu Wloclawek.info.pl pojawił się artykuł o naszych zmaganiach konkursowych w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół . Potwierdza się informacja, ze jesteśmy najlepszym zespołem w województwie. Brawo Miodożercy.



Mali „miodożercy” w województwie kujawsko-pomorskim



Uczniowie walczą o pracownię przyrodniczą w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół”. Jeszcze do 15 grudnia uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego mogą zgłębiać tajniki pszczelego świata oraz walczyć o wyposażenie pracowni przyrodniczej. O tym, jak ważną rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły, wiedzą uczniowie z zespołu „Miodożercy” z Zespołu Szkół w Zbójnie.
Dzieci pod opieką pana Mariana Rutkowskiego biorą udział w IV edycji niezwykłego konkursu edukacyjnego „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie”, organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Dzięki interaktywnej formule programu młodzi uczestnicy z pasją odkrywają wyjątkowy świat pszczół i podejmują działania na rzecz ochrony środowiska. Dzięki wspólnej pracy uczniowie ze Zbójna zdobyli już ponad 4 500 punktów i są na pierwszym miejscu w województwie kujawsko-pomorskim! Cały czas uczniowie z klas IV-VI mogą pójść w ślady „Miodożerców” i dołączyć do grona  uczniów z całej Polski, którzy biorą udział w rywalizacji i walczą
o atrakcyjne nagrody dla siebie i szkoły. 

Organizator przygotował dla nich nowoczesną platformę edukacyjną, pełną interaktywnych zadań i scenariuszy lekcyjnych. Uczestnicy mogą sprawdzić swoje siły, wykonując pszczele misje oraz wykazując się umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi oraz dziennikarskimi.
Pan Marian Rutkowski, nauczyciel ze Zbójna oraz opiekun zespołu, opowiada o przebiegu rywalizacji w kujawsko-pomorskiej szkole: Z konkursem „Akademia przyjaciół pszczół” spotkałem się już dwa lata temu, wówczas do rywalizacji przystąpiłem z drużyną z klasy szóstej szkoły podstawowej w Zbójnie. W bieżącym roku jest to klasa piąta, nowo utworzonego Zespołu Szkół. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wydał nam się ciekawy i  inspirujący stąd ponowny nasz udział. Wiedza uczniów w tym zakresie jest szczątkowa, oparta głownie o wiadomości zdobyte na zajęciach przyrody i biologii. Dzięki wykorzystaniu materiałów dydaktycznych, dostępnych w ramach programu, można tę wiedzę znacząco poszerzyć.
W bieżącym roku szkolnym szczególnie zainteresowała mnie nowa forma rywalizacji
i zdobywania wiedzy o pszczołowatych. Uważam, że to strzał w dziesiątkę. Taki sposób zdobywania wiedzy przypadł do gustu również moim wychowankom. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do realizacji zadań na platformie konkursowej. Przystępność
i atrakcyjność zadań zachęca dzieci do rywalizacji, zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania swojej wiedzy, a przy okazji doskonali ich umiejętności w zakresie technologii informatycznej.
Do tej pory do zabawy przystąpiło 150 zespołów z całej Polski. Uczestnicy wcielają się
w rolę tytułowych pszczelich bohaterów, takich jak Kornutka Odkrywca czy Obrostka Ninja
i w formie nauki przez zabawę poznają ciekawy świat owadów pszczołowatych. Uczniowie wykonali łącznie ponad 7500 pszczelich zadań! Organizatorzy liczą, że wiedza
o pszczołowatych, którą dzieci zdobędą dzięki udziałowi w programie, zaowocuje
w przyszłości i realnie przełoży się na poprawę warunków życia tych pożytecznych owadów.
Najbardziej zdziwiło mnie, że dzięki pszczołom mamy kawę i bawełnę. Podczas zajęć na temat budowy kwiatu, procesu zapylania dowiedziałam się, że to właśnie im zawdzięczamy powstawanie owoców. Teraz już wiem, że trzeba chronić te owady dla wspólnego naszego dobra. – mówi Weronika z klasy 5, członek zespołu „Miodożercy”

Zespół „Miodożercy” składa się z 22 uczniów, którzy wspólnie pracują na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Uczniowie udekorowali korytarze swojej szkoły  gazetką
o pszczołowatych. W ramach jednego z zadań „Miodożercy” stworzyli swoje własne pszczele kodeksy. O kluczowej roli pszczół w naszym ekosystemie członkowie zespołu informują swoją szkolną społeczność. Nauczyciele, którzy zdecydują się na udział w konkursie wciąż mogą rejestrować swoje zespoły na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Po rejestracji otrzymają dostęp do atrakcyjnych materiałów edukacyjnych oraz pszczelich zadań konkursowych dla klasy. Natomiast dla uczniów klas 0-3 oraz szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych eksperci programu przygotowali scenariusze zajęć edukacyjnych. Pięć zwycięskich zespołów w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” poznamy 5 stycznia.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz