środa, 30 listopada 2016

Zbliżamy sie do finału konkursu

Do końca zmagań konkursowych pozostało 15 dni. Wykonaliśmy wspólnie 27 zadań, zdobywając 7440 punktów, co aktualnie plasuje nas na 15 miejscu. (w konkursie startują 152 drużyny).
Obecnie za zdobywanie dodatkowych punktów odpowiedzialni są sami członkowie zespołu. Mogą to robić w trwającej jeszcze grywalizacji. 
W konkursie indywidualnym najlepszy wynik osiągnęła Karolina Dominiak - 478 punktów, o jeden punkt wyprzedzając Weronikę Szczutowską - 477 punktów. Trzecie miejsce zajmuje Weronika Urbańska - 290 punktów. 
Zachęcamy wszystkich Miodożerców do wysiłku
i zbierania punktów dla drużyny.



 

Pszczeli taniec

Pszczeli taniec to ostatnie z zadań grupowych. Postanowiliśmy odtworzyć taniec pszczół w ulu. Występują w nim trzy postacie pszczół: królowa matka, robotnice i trutnie. Ten fakt określany jest wielopostaciowością. Każda z tych postaci ma swoją rolę do odegrania w roju pszczelim.





List otwarty do mieszkańców gminy

Kolejne zadanie konkursowe to list otwarty do społeczeństwa naszej gminy, który ma zachęcić do dbałości o pszczołowate. Przedstawiamy w nim argumenty za ochrona pszczół i innych owadów zapylających, zachęcamy do przystąpienia do akademii przyjaciół pszczół.




wtorek, 29 listopada 2016

Wyróżnieni

 Materiał ze strony konkursowej

Najlepsze relacje z zadania otwartego za październik-listopad!

Po raz kolejny wybraliśmy najlepsze relacje z zadania otwartego. Pod uwagę braliśmy prace zgłoszone od 16 października do 15 listopada. Zadanie było niezwykle trudne, ponieważ Xylo, Bombus i Ultra mieli do oceny ponad 120 świetnych prac! Głównymi kryteriami, którymi kierowali się nasi jurorzy były: zaangażowanie w realizację zadania, jakość relacji (opis oraz zdjęcia), merytoryka oraz poziom trudności zrealizowanego zadania otwartego.
Zestawy gadżetów dla uczniów oraz voucher dla nauczyciela, powędrują do zespołów:
Górowskie rezolutne trutnie
To właśnie min. za gazetkę ta nagroda
Miodożercy
Armia Królowej Pszczółek
Żarkusie
Radosne pszczółki
Przyjaciele pszczół
Grodziskie Smoki
Miodowe Ziomki
Bytomiodki
Krutyńskie Murarki
ZAPYLACZE Z SP3
Miodziki

Stajemy sie sławni

Na portalu Wloclawek.info.pl pojawił się artykuł o naszych zmaganiach konkursowych w ramach Akademii Przyjaciół Pszczół . Potwierdza się informacja, ze jesteśmy najlepszym zespołem w województwie. Brawo Miodożercy.



Mali „miodożercy” w województwie kujawsko-pomorskim



Uczniowie walczą o pracownię przyrodniczą w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół”. Jeszcze do 15 grudnia uczniowie z województwa kujawsko-pomorskiego mogą zgłębiać tajniki pszczelego świata oraz walczyć o wyposażenie pracowni przyrodniczej. O tym, jak ważną rolę w naszym ekosystemie pełnią pszczoły, wiedzą uczniowie z zespołu „Miodożercy” z Zespołu Szkół w Zbójnie.
Dzieci pod opieką pana Mariana Rutkowskiego biorą udział w IV edycji niezwykłego konkursu edukacyjnego „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie”, organizowanego w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Dzięki interaktywnej formule programu młodzi uczestnicy z pasją odkrywają wyjątkowy świat pszczół i podejmują działania na rzecz ochrony środowiska. Dzięki wspólnej pracy uczniowie ze Zbójna zdobyli już ponad 4 500 punktów i są na pierwszym miejscu w województwie kujawsko-pomorskim! Cały czas uczniowie z klas IV-VI mogą pójść w ślady „Miodożerców” i dołączyć do grona  uczniów z całej Polski, którzy biorą udział w rywalizacji i walczą
o atrakcyjne nagrody dla siebie i szkoły. 

Organizator przygotował dla nich nowoczesną platformę edukacyjną, pełną interaktywnych zadań i scenariuszy lekcyjnych. Uczestnicy mogą sprawdzić swoje siły, wykonując pszczele misje oraz wykazując się umiejętnościami plastycznymi, wokalnymi oraz dziennikarskimi.
Pan Marian Rutkowski, nauczyciel ze Zbójna oraz opiekun zespołu, opowiada o przebiegu rywalizacji w kujawsko-pomorskiej szkole: Z konkursem „Akademia przyjaciół pszczół” spotkałem się już dwa lata temu, wówczas do rywalizacji przystąpiłem z drużyną z klasy szóstej szkoły podstawowej w Zbójnie. W bieżącym roku jest to klasa piąta, nowo utworzonego Zespołu Szkół. Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wydał nam się ciekawy i  inspirujący stąd ponowny nasz udział. Wiedza uczniów w tym zakresie jest szczątkowa, oparta głownie o wiadomości zdobyte na zajęciach przyrody i biologii. Dzięki wykorzystaniu materiałów dydaktycznych, dostępnych w ramach programu, można tę wiedzę znacząco poszerzyć.
W bieżącym roku szkolnym szczególnie zainteresowała mnie nowa forma rywalizacji
i zdobywania wiedzy o pszczołowatych. Uważam, że to strzał w dziesiątkę. Taki sposób zdobywania wiedzy przypadł do gustu również moim wychowankom. Uczniowie z dużym zapałem przystąpili do realizacji zadań na platformie konkursowej. Przystępność
i atrakcyjność zadań zachęca dzieci do rywalizacji, zdobywania nowych doświadczeń, poszerzania swojej wiedzy, a przy okazji doskonali ich umiejętności w zakresie technologii informatycznej.
Do tej pory do zabawy przystąpiło 150 zespołów z całej Polski. Uczestnicy wcielają się
w rolę tytułowych pszczelich bohaterów, takich jak Kornutka Odkrywca czy Obrostka Ninja
i w formie nauki przez zabawę poznają ciekawy świat owadów pszczołowatych. Uczniowie wykonali łącznie ponad 7500 pszczelich zadań! Organizatorzy liczą, że wiedza
o pszczołowatych, którą dzieci zdobędą dzięki udziałowi w programie, zaowocuje
w przyszłości i realnie przełoży się na poprawę warunków życia tych pożytecznych owadów.
Najbardziej zdziwiło mnie, że dzięki pszczołom mamy kawę i bawełnę. Podczas zajęć na temat budowy kwiatu, procesu zapylania dowiedziałam się, że to właśnie im zawdzięczamy powstawanie owoców. Teraz już wiem, że trzeba chronić te owady dla wspólnego naszego dobra. – mówi Weronika z klasy 5, członek zespołu „Miodożercy”

Zespół „Miodożercy” składa się z 22 uczniów, którzy wspólnie pracują na rzecz poprawy warunków życia pszczół. Uczniowie udekorowali korytarze swojej szkoły  gazetką
o pszczołowatych. W ramach jednego z zadań „Miodożercy” stworzyli swoje własne pszczele kodeksy. O kluczowej roli pszczół w naszym ekosystemie członkowie zespołu informują swoją szkolną społeczność. Nauczyciele, którzy zdecydują się na udział w konkursie wciąż mogą rejestrować swoje zespoły na stronie www.pomagamypszczolom.pl. Po rejestracji otrzymają dostęp do atrakcyjnych materiałów edukacyjnych oraz pszczelich zadań konkursowych dla klasy. Natomiast dla uczniów klas 0-3 oraz szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych eksperci programu przygotowali scenariusze zajęć edukacyjnych. Pięć zwycięskich zespołów w konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół: Pszczeli Bohaterowie” poznamy 5 stycznia.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie internetowej www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom.

niedziela, 27 listopada 2016

Pniemy się w górę

Najnowsze wyniki to 6598 punktów. Wykonaliśmy 25 zadań zespołowych i wiele indywidualnych. Aktualnie zajmujemy 15 miejsce, ale nie to jest najważniejsze. Jesteśmy też najlepszym zespołem województwa kujawsko-pomorskiego. Huraaaa!!!.


Miód nadaje sie do wszystkiego

Stworzyliśmy namiastkę książki kucharskiej, z wykorzystaniem miodu jako dodatku do potraw mięsnych, sałatek, ciast i napojów. Przepisy to wynik konsultacji z mamami i babciami. Życzymy smacznego.




Sieć zależności

Kolejnym zadaniem konkursowym było zadanie zbudowania sieci zależności od pszczół. Dowiedzieliśmy się wiele na temat roli pszczół dla człowieka i przyrody. Bez nich nie byłoby owoców, leków, kawy, kosmetyków a nawet ubrań.



Plaster miodu

Plaster miodu to gra planszowa, która wykonaliśmy w konkursie akademii. Może w nią grać do 6 osób, a zabawa polega na zbieraniu komórek i budowaniu plastra miodu. Wygrywa ten kto pierwszy go zbuduje. Cała grupa Miodożerców przetestowała grę.




środa, 23 listopada 2016

Aktualne wyniki konkursu

Miodożercy przebudzili się. Do tej pory wykonaliśmy 22 zadania grupowe, a na koncie mamy 5764 punkty. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze ożywienia niektórych "robotnic" i "trutni" z naszego ula. No dalej do pracy, jeszcze nie pora na sen, niedźwiadki też jeszcze nie śpią. Obecnie zajmujemy 18 miejsce, na 150 zespołów biorących udział w zabawie. Do końca zmagań już tylko 22 dni.


Jedz miód będziesz wielki

Zorganizowaliśmy wielkie, masowe miodobranie. Jak na Miodożerców przystało przygotowaliśmy spore zapasy miodu, wafli i urządziliśmy ucztę dla wszystkich miłośników tego specjału w naszej szkole. Ale żeby nie było to takie proste przed zjedzeniem porcji miodku trzeba się było wykazać wiedzą na temat pszczołowatych. 





 Na tę okazję przygotowaliśmy szereg łamigłówek. Najmłodsi czyli przedszkolaki i zerówkowicze musieli wykazać swoje talenty plastyczne, otrzymali do kolorowania rysunki, natomiast starsi łamali swoje głowy na rebusach, wykreślankach itp zadaniach. Uciechy było co niemiara, a miód zniknął w mgnieniu oka, wafle też. Smacznego Miodołasuchy.

Mieszkańcy ula

Zapraszamy do zapoznania się z lokatorami ula i funkcjami jakie pełnią poszczególne postacie w pszczelej rodzinie.




Nawiązujemy wspólpracę

Poprosiliśmy o współpracę dwie placówki handlowe, które maja coś wspólnego z ogrodnictwem, a co za tym idzie z pszczołami. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem i życzliwością. W sklepach zostawiliśmy wykonane przez nas plakaty i rozmawialiśmy o akcji akademii pszczół.



Galeria naszych prac



wtorek, 22 listopada 2016

Poradnik - Jak dbać o pszczoły?

Dziś w ramach kolejnych zadań konkursowych stworzyliśmy publikację zatytułowaną - Jak dbać o pszczoły?